Skydliaukės tyrimai yra kraujo tyrimų kompleksas, naudojamas įvertinti, kaip veikia skydliaukė. Yra keli galimi skydliaukės tyrimu žymenys: T3, ATPO, T4 ir TTH.
Skydliaukė yra nedidelė liauka, esanti žemutinėje priekinėje kaklo srityje. Ji atsakinga už daugelio organizmo procesų, tokių kaip medžiagų apykaita, energijos gamyba ir nuotaika, reguliavimą.
Skydliaukė gamina du pagrindinius hormonus: trijodtironiną (T3) ir tiroksiną (T4). Jei skydliaukė gamina per mažai šių hormonų, gali pasireikšti tokie simptomai kaip svorio padidėjimas, energijos trūkumas ir depresija. Ši būklė vadinama hipotiroze.
Jei jūsų skydliaukė gamina per daug šių hormonų, galite netekti svorio, patirti nerimą, drebulį ir jaustis pakilus. Tai vadinama hipertiroidizmu.
Paprastai gydytojas, susirūpinęs dėl jūsų skydliaukės hormonų kiekio, užsakys plataus spektro testą, pvz., tiroksino (T4) arba tireotropinio hormono (TTH) testą. Jei šie rezultatai bus nukrypę nuo normos ribų, gydytojas paskirs papildomus tyrimus, kad nustatytų problemos priežastį.
Kraujo paėmimas skydliaukės funkcijos tyrimams
Pasitarkite su savo šeimos gydytoju apie visus vaistus, kuriuos vartojate, ir pasakykite gydytojui, jei esate nėščia. Tam tikri vaistai ir nėštumas gali turėti įtakos jūsų tyrimo rezultatams.
Kraujo paėmimas atliekamas iš venos. Tai yra procedūra, atliekama laboratorijoje arba gydytojo kabinete. Kai atvyksite atlikti tyrimo, specialistas jūsų paprašys atsisėsti patogioje kėdėje arba atsigulti ant specialaus gultuko. Jei dėvite rūbus ilgomis rankovėmis, jūsų bus paprašyta pasiraitoti vieną rankovę arba nusirengti.
Slaugytoja tvirtai suriš guminę juostą aplink jūsų žastą, kad venos kiek įmanoma išsipūstų nuo kraujo ir palengvintų procedūros eigą. Kai specialistas suras tinkamą veną, adatą įdurs po oda ir į veną. Kai adata pradurs odą, galite pajusti nedidelį diskomfortą. Slaugytoja surinks jūsų kraują į tam skirtus mėgintuvėlius ir juos nusiųs į laboratoriją analizei.
Kai specialistas surinks tyrimams reikalingą kraujo kiekį, jis ištrauks adatą ir spaus dūrio vietą vatos tamponėliu, kol kraujavimas visiškai sustos. Galiausiai, slaugytoja uždės nedidelį tvarstį ant žaizdos ir užklijuos pleistriuką.
Turėtumėte būti pajėgus iš karto grįžti prie įprastos kasdienės veiklos. Retais atvejais galite jausti silpnumą.
Galimas šalutinis poveikis ir dūrio vietos priežiūra po procedūros
Kraujo paėmimas yra įprasta ir minimaliai invazinė procedūra. Per kelias ateinančias dienas po kraujo paėmimo, retais atvejais, galite pastebėti nedidelę mėlynę arba pajusti nedidelį skausmą toje vietoje, kur buvo įdurta adata. Ledo paketas arba nereceptiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo gali padėti sumažinti diskomfortą.
Jei jaučiate stiprų skausmą arba vieta aplink dūrį tapo raudona ir patinusi, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Tai gali būti kilusios infekcijos požymiai.