Vis labiau populiarėjanti mediacija Lietuvoje suteikia galimybę daugybei konfliktuojančių žmonių savo problemas išspręsti kur kas paprasčiau. Tai yra, užuot su nerimu ėjus į sudėtingus teismus, daug ką galima išspręsti pokalbyje. Konsultacijos metu susirenka nesutariančios šalys ir teisininkai. Tačiau, kitaip nei teisme, jie nedaro savo iškart sprendimo, o pasako žmonėms, kokie galimi variantai jų laukia, ko galima tikėtis. Taigi, teisminė mediacija gali visai neblogai padėti išsiaiškinti daugybę nesutarimų be teismo. Kokius su darbiniais santykiais konfliktus dažnai padeda išaiškinti mediacija ir nebereikia net eiti į teismą?
Nesumokėjo darbuotojui
Kas kvies į teismą, kai bus neatsiskaityta darbuotojui už darbą? Darbdavys ar darbuotojas? Žinoma, kad darbuotojas. Nors tokia teismo mediacija ir reta, tačiau ji vis tiek visiškai padeda užkirsti poreikį eiti ir iki teismo. Paprastai tie įžūlūs darbdaviai, kurie nesumoka savo darbuotojams, tikisi, kad žmogus dėl kelių šimtų eurų neis ieškoti teisybės per teismus, ir viskas taip ir praslys. O jau teismo tai kaltininkas visada bijo kaip velnio – juk reikės sumokėti ir už daugybę kitų dalykų, už visus teismo mokesčius, antstolius, delspinigius… Taigi, jeigu jau darbuotojas nepatingėjo pakviesti į teismo mediaciją, ten atėjęs valdininkas tikrai supras, kad darbuotojas eis iki galo. Galima sakyti, tai yra jo gera valia, jog jis galiausiai nutaria ne iškart į teismą kreiptis ir apkrauti brangiomis išlaidomis, o dar pradžiai pasirinkti šitą variantą. Mediacijos metu darbdavys sužinos naudingų dalykų: kiek jam kainuotų delspinigiai ir padengti teismo išlaidas, jo atveju, o gal net ir kokie darbo teisės saugumo pažeidimai ir baudos jam grėstų. Taigi, jeigu nesumokėjo darbdavys – kreiptis į teismo mediaciją tikrai verta.
Netinkamai atliko paslaugą
Ką daryti, jeigu kažkas užsakė paslaugas, jas sumokėjo, o paskui aiškėja, kad viskas neatitinka kokybės? Jeigu užsakovas kaltina atlikėją ir sako, kad šis turi prisiimti atsakomybę, nes galbūt atrodo, kad paslauga yra blogai suteikta. Teismo mediacijos metu bus galima išsiaiškinti, ar buvo sutarta dėl kokybės, kaip tiksliai buvo įvardinti reikalavimai. Jeigu šie buvo ne abstraktūs, o labai aiškūs, tuomet gal ir galima dar šį tą nemažai pakeisti. Taigi, mediacija padės numatyti teismo eiga ir galbūt nesutariančios pusės susitars ir taip.
Įsipareigojo padaryti ir nepadarė? Taip pat verta eiti į mediaciją. Sugadino inventorių? Vėlgi – teismo mediacija labai pravers.
Susidūrus su nesklandumais darbe protingas žingsnis būtų susirasti konsultantą, kuris objektyviai įvertins nemalonią situaciją, kilusią tarp darbuotojų ar tiekėjų, ir padės ją taikiai išspręsti.