Teiginys, kad saulės elektrinės neatsiperka dėl mažaus saulėtų dienų skaičiaus – mitas

Lietuvoje šviečia saulė. Jos turime daugiau nei pakankamai, tik problema ta, kad vis dar jos neišnaudojame.

Prieš metus Šiauliuose atidaryta pirmoji Baltijos šalyse saulės elektrinė. Saulės elektrinės Šiauliuose išsidėsčiusios 3 hektarų plote, tai yra maždaug trijose futbolo aikštėse. Joje įrengtos fotovoltinės plokštės piko metu gali pagaminti apie 1 megavatą elektros energijos, kurios maždaug užtenka aprūpinti elektra 200 namų ūkių.

Norint pagaminti tokį kiekį elektros energijos iš anglies, per metus reikėtų vidutiniškai 2 000 tonų anglies – tiek, kiek gali pervežti vienas traukinio vagonas. Pastačius šią saulės elektrinę ir atsisakę energijos išgavimą anglimi, per metus į gamtą nebus išmesta apie 1 300 tonų CO2.

Lietuvai, nedidelei šaliai, esančiai Šiaurės Europos Baltijos regione, dovanojama daug saulės.

Remiantis Pasaulio banko surinktais statistiniais duomenimis, Lietuvos saulės spinduliavimo rodikliai prilygsta Vokietijos, kuri pirmauja Europoje pagal bendrą saulės energijos pajėgumą, rodikliams.

Skaityti toliau

Kodėl įsigyti saulės elektrinę yra nebrangu?

Saulės elektrinė kainuoja daug. Mokėti tenka daugiau nei kelis tūkstančius. Dažniausiai žmonės moka 5 000 – 10 000 eurų. Nors kaina yra nemaža, iš tiesų, saulės elektrinės kainuoja nebrangiai. Turint saulės elektrinę netenka mokėti už elektrą. Todėl mokėta suma atsiperka per 10 metų. Likusius 20 metų galima naudoti elektrą nemokamai. Saulės elektrinę įsigyti yra nebrangu dar ir todėl, nes valstybė teikia paramas. Valstybė gali grąžinti daugiau nei 30% išleistos sumos. Paramą gauti gali visi, kurie įsigijo naują saulės elektrinę. Nors perkant saulės elektrinę tenka sumokėti nemažą sumą, ją įsigyti yra nebrangu. Dalį sumos galima susigrąžinti iš karto, o likusi suma greitai atsiperka. Atsižvelgti reikia ir į tai, jog ši mokama suma yra ne tik už prekę, bet ir už atliktus darbus. Pasirinkti saulės elektrinę yra verta, kadangi galima sutaupyti.

Kokie yra saulės elektrinės privalumai?

Saulės elektrinėsĮsigyti saulės elektrinę pasirenka vis daugiau žmonių. Saulės elektrinės yra ekonomiškas ir ekologiškas pasirinkimas, todėl žmonės dažniausiai investuoja ir perka. Saulės elektrinė kainuoja nemažą sumą, tačiau atsiperka per 10 metų. Saulės elektrinė yra ne tik ekonomiškas, bet ir ekologiškas pasirinkimas. Vis daugiau žmonių renkasi saulės elektrinę, jog galėtų sumažinti klimato kaitą ir išsaugoti gamtą. Saulės elektrinės yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori pakelti namo vertę. Parduoti namą brangiau ir greičiau galima įrengus saulės elektrine. Toks namas atrodys ne tik šiuolaikiškai, bet ir bus ekonomiškas. Todėl parduoti jį bus lengva ir bus galima tai padaryti už didesnę sumą. Saulės elektrinė tampa vis paklausesnė, todėl kiekvienas turėtų ją įsigyti.

Skaityti toliau

Saulės energija

Skaičiuojama, kad nuo 2050 metų saulė bus vienas iš pagrindinių šaltinių energijai gauti. Vis tik žmonių sąmonėje dar gyvuoja keletas mitų apie saulės energiją. Vienas iš jų, kad Lietuvoje per daug apsiniaukusių, lietingų dienų, todėl saulės jėgainės statyti neapsimoka. Iš tiesų Lietuvoje saulėtų dienų yra panašiai kaip šiaurės Vokietijoje. Šioje šalyje jau įrengta virš 41 GW saulės elektrinių, o Lietuvoje šių elektrinių galia siekia tik 0,08 GW. Norint išmatuoti saulė jėgainės efektyvumą, reikėtų skaičiuoti, kiek elektros energijos pagaminama per metus. Lietuvoje per metus iš instaliuoto 1 kW sugeneruojama 1000 kWh. Saulės energija daugiausiai generuojama pavasarį ir vasarą, tačiau net ir lietingomis, apsiniaukusiomis rudens dienomis taip pat ji gaminama.

Per kiek laiko galėtų atsipirkti saulės elektrinė?

Elektrinės atsiperkamumas priklauso nuo sistemos galios, pasirinktų modulių tipo, elektros energijos vartojimo grafiko. Specialistų nuomone, saulės jėgainė ant privataus ar komercinės paskirties pastato stogo atsiperka per 9-12 metų laikotarpį. Svarbi yra elektros kaina rinkoje ir šiai brangstant, jėgainės atsiperkamumas greitėja.

Skaityti toliau