Teiginys, kad saulės elektrinės neatsiperka dėl mažaus saulėtų dienų skaičiaus – mitas

Lietuvoje šviečia saulė. Jos turime daugiau nei pakankamai, tik problema ta, kad vis dar jos neišnaudojame.

Prieš metus Šiauliuose atidaryta pirmoji Baltijos šalyse saulės elektrinė. Saulės elektrinės Šiauliuose išsidėsčiusios 3 hektarų plote, tai yra maždaug trijose futbolo aikštėse. Joje įrengtos fotovoltinės plokštės piko metu gali pagaminti apie 1 megavatą elektros energijos, kurios maždaug užtenka aprūpinti elektra 200 namų ūkių.

Norint pagaminti tokį kiekį elektros energijos iš anglies, per metus reikėtų vidutiniškai 2 000 tonų anglies – tiek, kiek gali pervežti vienas traukinio vagonas. Pastačius šią saulės elektrinę ir atsisakę energijos išgavimą anglimi, per metus į gamtą nebus išmesta apie 1 300 tonų CO2.

Lietuvai, nedidelei šaliai, esančiai Šiaurės Europos Baltijos regione, dovanojama daug saulės.

Remiantis Pasaulio banko surinktais statistiniais duomenimis, Lietuvos saulės spinduliavimo rodikliai prilygsta Vokietijos, kuri pirmauja Europoje pagal bendrą saulės energijos pajėgumą, rodikliams.

Šiuo metu Lietuva turi apie 10 megavatų (MW) saulės energijos pajėgumų ir kasmet pagamina apie 20 gigavatvalandžių (GWh) elektros energijos iš fotovoltinių (PV) plokščių. Tai tik lašas jūroje, palyginti su tuo, ką saulės elektrinės šalyje galėtų pagaminti, jei maksimaliai išnaudotų savo saulės energijos potencialą: Lietuva turi pakankamai saulės šviesos, kad 100 proc. energijos galėtų suvartoti iš saulės energijos.

Tačiau Lietuva pradeda išnaudoti savo fotovoltinės energijos potencialą. Pramonės ekspertų teigimu, Lietuvos saulės energijos rinka klesti ir dėl didėjančios atsinaujinančiosios energijos paklausos ir palankių teisės aktų.

Kokios laukia perspektyvos, jei Lietuvoje paspartėjęs saulės elektrinių įsirengimas lems perteklinės elektros atsiradimą?

Lietuvos saulės šviesos galios rodikliai yra panašūs į Vokietijos, kuri pirmauja Europoje pagal bendrą saulės energijos galią, rodiklius. Lietuva turi gana paprastą reguliavimo sistemą ir didelę patirtį energetikos sektoriuje.

Be to, Lietuvos reljefas yra gana plokščias, todėl be didesnių problemų saulės elektrinės gali būti montuojamos beveik visur, nes nesusidaro didelių šešėlinių vietų. Net jei ir atsitiktų taip, kad atsiras perteklinė elektros energija, pastaroji gali būti mielai tiekiama atgal į tinklą. Lietuva taip pat svarsto galimybę parduoti perteklinę energiją kaimyninėms valstybėms, pavyzdžiui, Danijai ar Lenkijai.

Palikite atsiliepimą