Vet klinika apie gyvūnų ženklinimą: ar viską žinote?

Elektroninis gyvūnų ženklinimas yra saugus, patogus ir atsakingas būdas rūpintis augintinio saugumu ir gerove. Tiesa, vet klinika pastebi, kad Lietuvoje gyvūno ženklinimas dar netapo įprastu reiškiniu, kas sukelia įvairių problemų, pvz., pasimetusiam gyvūnui kur kas sunkiau sugrįžti namo, ypač tuomet, jei augintinis neturi ir pakabuko su kontaktine šeimininkų informacija.

Kodėl gyvūną reikia ženklinti?

VeterinarijaNors gyvūnų ženklinimas kol kas nėra privaloma procedūra, veterinarai džiaugiasi, kad kiekvienais metais vis daugiau gyvūnų šeimininkų nusprendžia atvykti į kliniką, ženklinti ir registruoti turimus augintinius. Elektroninė gyvūno identifikacija svarbi ne tik tuomet, kai norime pasirūpinti mylimo augintinio saugumu, t. y. žinoti, kad pasiklydęs ir surastas augintinis bus patikrintas ir grąžintas namo, bet ir tuomet, jei su gyvūnu norime keliauti į užsienį. Šiuo atveju vien augintinio sveikatos pažymos neužteks. Nuo 2011 metų iš šalies iškeliaujantys naminiai gyvūnai, t. y. katės, šunys ar šeškai, turi būti paženklinti integriniu grandynu (vadinamuoju mikročipu). Asmuo su savimi privalo turėti ir gyvūno augintinio pasą, kurie yra išduodami Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padaliniuose augintinį paženklinus ir paskiepijus.

Gyvūno ženklinimas padeda rūpintis tiek pačio gyvūno, tiek jo šeimininko gerove. Visų pirma identifikacija paaiškina gyvūno kilmę, nurodo jo amžių, atspindi vakcinavimo duomenis. Taip lengviau susigrąžinti pasimetusį augintinį ir tuo pačiu didėja šeimininko atsakomybė, pvz., daugelyje valstybių neatsakingiems šeimininkams taikomos baudos. Tuo pačiu šunys yra ginami nuo neatsakingų ir piktą linkinčių žmonių, t. y. ginami gyvūnų interesai. Paženklinus gyvūną, efektyviai išsprendžiama kilmės dokumentų klastojimo problema, mažinama neteisėta gyvūnų prekyba.

Procedūros eiga, ženklinimas ir registravimas

Vet klinika primena, kad ženklinimo metu specialia adata čipas neskausmingai įterpiamas po gyvūno oda tarp menčių. Suprogramuotą identifikacijos numerį turinti mažytė kompiuterinė schema telpa 14 mm ilgio implante. Čipas apvilktas vienalyčiu ir gyvūnui visiškai nekenksmingu stiklu. Būdamas tarp menčių čipas nesukelia jokių nemalonių pojūčių ar diskomforto. Ženklinimo metu nereikia nuskausminimo, nelieka rando. Po šios procedūros gyvūno savijauta ar sveikata nepasikeičia. Veterinarai primena, kad mikroschema neturi energijos šaltinio ir yra pasyvaus veikimo, neskleidžia jokių signalų. Gyvūnui suteiktas unikalus identifikacijos numeris reiškia tą patį, ką žmogaus asmens kodas, t. y. tai leidžia augintinį atskirti nuo kitų gyvūnų. Primename, kad elektroninis gyvūno ženklinimas ir registravimas yra ne tas pats. Paženklintas gyvūnas turi būti užregistruojamas sistemoje – šios procedūros metu valstybiniame Gyvūnų augintinių registre įrašomas gyvūno mikroschemos numeris kartu su jo šeimininko informacija (šeimininko vardas, gyvenamoji vieta ir t. t.). Primename, kad augintinius ženklinti ir registruoti gali tik veterinarijos gydytojai.

Palikite atsiliepimą